Разрешение за работа на чужденци
Съгласно българското законодателство, един от начините за разрешаване на пребиваването и работата на граждани на трети държави е чрез издаване на Единно разрешение за пребиваване и работа (ЕРПР). Това разрешение се издава на лица, които кандидатстват за разрешение за пребиваване с цел работа и са наети по трудово правоотношение по Кодекса на труда от български работодател
Процедура по издаване на „Единно Разрешение за Пребиваване и Работа“ на граждани на трети страни
Единното разрешение за пребиваване и работа /ЕРПР/,се издава на граждани на трети държави, които кандидатстват за разрешение за пребиваване с цел работа. Това са лица, наети по трудово правоотношение по Кодекса по труда от български работодател.
Максималният срок, за който се издава ЕРПР е три години. В случаите, когато срокът на трудовия договор е по-кратък от три години, разрешението се издава за срока на продължителността на договора.
Достъпът до пазара на труда в Р България се допуска за длъжности, за които не се изисква по закон българско гражданство и при условие, че общият брой на лицата, граждани на трети държави с разрешено продължително пребиваване, работещи за местния работодател, в последните 12 месеца не надвишава 20 на сто от средносписъчната численост на наетите по трудово правоотношение, а за малките и средни предприятия по смисъла на чл. 3, ал. 1, т. 1 от Закона за малките и средните предприятия – 35 на сто.
Важно е да се знае, че условията на труд и трудовото възнаграждение, получавано от гражданите на трети страни, не може да са по – неблагоприятни от условията за наетите по трудов договор български граждански.
Процедурата за достъп до пазара на труда се иницира с подаване на Заявление с изискуемите по закон документи, което се подава в Дирекция „Миграция“ или в отдел/сектор/група „Миграция“ към МВР. Заявлението може да бъде подадено от работодателя или упълномощено от него лице, а в случаите когато чужденеца има издадено разрешение за продължително пребиваване – лично от него, като се подписва и от работодателя.

Задължително към заявлението следва да се приложат копие от паспорта или заместващ го документ, включващ личните данни на чужденеца и снимката, както и Свидетелство за съдимост, издадено от държавата, чийто гражданин е чужденецът. Освен изрично посочените документи се изискват и такива, доказващи професионалния опит на лицето и квалификация, както и други съгласно българското законодателство, необходими за заемане на съответната длъжност.
Кантората предоставя пълно правно съдействие на работодатели, желаещи да наемат граждани на трети страни, с цел достъп до пазара на труда в Република България.
Настоящата статия не представлява правна консултация.
Статията е актуална към датата на публикуване.